niedziela, 24 kwietnia 2011

Piramida Cheopsa - 7 cud świata

Największa i najbardziej tajemnicza piramida w kompleksie piramid w Gizie nosi imię Cheopsa (Chufu, Khufu). Piramida Cheopsa jest jedynym dobrze zachowanym cudem świata. Została wzniesiona w XXVI wieku p.n.e. Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund. Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia. Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych, o łącznej wadze 6 miliona ton. Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton (według Jeana Suchy'ego i Chantala Cinquina nawet do 390 ton !). Wejście do piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m i prowadzi do stromego korytarza, na przedłużeniu którego wykuto w skale pod piramidą komorę grobów, której nigdy nie wykończono. Po zaniechaniu w niej prac, wybudowano nieopodal wejścia inny pasaż skośnie wznoszący się w górę, który następnie przechodził w poziomy korytarz wiodący do drugiej komory, również prawdopodobnie nigdy nie używanej. W trzecim stadium prac na przedłużeniu skośnego pasażu wybudowano wielką galerię o długości 47 metrów  i wysokości 8,5 metrów, o ścianach z pięknie wypolerowanych bloków wapiennych, zakończoną poziomym przedsionkiem wyłożonym granitem, prowadzącym do granitowej komory właściwej, nad którą umieszczono konstrukcję składającą się z pięciu komór odciążających. Do komory tej prowadzą skośne szyby wentylacyjne. Przez blisko 3,5 tysiąca lat prawdopodobnie nikt nie wszedł do piramidy, ponieważ Egipcjanie bali się klątwy. Pierwszym śmiałkiem był prawdopodobnie Abd Allah al-Ma'mun, jednak nie znalazł tak jak sądził skarbów. W 1168 roku Arabowie zniszczyli część Kairu, aby nie oddać miasta Chrześcijanom. Odbudowując Kair odrywali z piramidy płyty wapienne i budowali z nich mieszkania. Nie oszczędzono również wierzchołka budowli i najwyższych partii, w związku z tym obecnie Piramida Cheopsa liczy 137 metrów.  

7 cudów świata

Nazwa 7 cudów świata odnosi się generalnie do każdej liczby najbardziej popularnych miejsc turystycznych. Najstarszą taką listą i najbardziej sławną jest "lista siedmiu cudów starożytnego świata". Był to swoistego rodzaju turystyczny przewodnik dla podróżników starożytności, którzy chcieli zobaczyć najbardziej sławne i znane miejsca.

Bora-Bora


Wyspa na Oceanie Spokojnym – jest to atol wyrosły wokół stożka wulkanicznego. Pisarz James A. Michener nazwał ją „najpiękniejszą wyspą na świecie”. Pośrodku wyspy wznoszą się dwa wierzchołki skalne – są to pozostałości dawno wygasłego wulkanu, obecnie porośniętego lasem. Dookoła Bora-Bora rozpościera się turkusowa laguna, oddzielona od morza piaszczystą mierzeją. Wyspę opasa pierścień rafy koralowej upstrzony piaszczystymi wysepkami zwanymi „motus”.

Owernia

Kraina geograficzna we Fracji, część Masywu Centralnego. Najbardziej znany szczyt Owernii to Puy de Dome – jest to stożek wulkaniczny z charakterystycznym kraterem na szczycie. W Owernii znajdują się setki takich wzniesień - jedne zakończone kulisto, inne ostro jak igły. Gorące źródła występujące w okolicy dowodzą, że tuż pod powierzchnią ziemi znajduje się płynna magma.

Otaczający nas świat

Wydaje się, że otaczający nas świat został całkowicie zagospodarowany przez człowieka. Na całej planecie powstają wielkie miasta, fabryki, kopalnie. Ludzie, by nie oglądać wciąż tego samego widoku blokowisk wymyślili różne formy rozrywki i sztuki. Jednak mimo dominacji ludzi i przekształcania przez nich krajobrazu na ponury i wyjałowiony betonowy plac, na Ziemi istnieją miejsca przez cywilizację nietknięte, uformowane z największą finezją przez nie ogarnione siły natury, przy których człowiek z całą swoją potęgą wydaje się być malutki i mało pomysłowy.